AnaSayfa / Kur'an-ı Kerim / Kur’an-ı Kerimden Tavsiyeler- 1

Kur’an-ı Kerimden Tavsiyeler- 1

Allah; inan ve emirlerine teslim ol

“(Yakup) oğullarına: Ben gittikten sonra siz kulluk edeceksiniz?”  diye söylediğinde onlar, “Senin ilah’ına ataların İbrahim, İsmail ve İshak’ın ilah’ına. O tek ilah’a kulluk edecek ve O’na teslim olacağız” diye cevap verdiler.

Her şeyin Allah’ın tasarrufunda olduğunu bil.

“Göklerde ve yerde olan her şey Allah’a aittir. Biz, hem sizden önce vahiy verilenlere, hem de size Allah’a karşı sorumluluğumuzun bilincinde olmanızı tavsiye etmişizdir.”

Her şey Allah’a aittir. Hiç kimse sahip olduğu şeylere güvenmesin ve Allah’ın emirlerine karşı gelmesin.

Kur’ an ve sünnetten ayrılma

Ey iman edenler; Sımsıkı sarılın Allah’ a ve peygambere olan inancınıza ve O’nun peygamberine safha indirdiği ilahi Kelam’ a ve daha önce indirdiği vahye.’

Allah ve Resulüne uy

“Ey iman edenler; Hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah ve Resulüne uyun! Bilin ki, Allah kişi ile kalbi arasına girer ve siz mutlaka O’nun huzurunda toplanacaksınız!”

Ahreti inkar etmek, ölümü inkar kadar akılsızlıktır. Herkes ölecek ve yaptıklarının hesabını Allah’a verecektir.

Bütün nimetlerin Allah’tan olduğunu unutma

“Ey insanlar! Eğer dilerse sizi yok edip (yerinize) başka varlıklar geçirebilir; çünkü Allah bunu yapmaya gerçekten muktedir.”

“ Kim bu dünyanın nimetlerini isterse, (ona hatırlat ki) hem bu dünyanın hem de ahretin nimetleri Allah katındadır ve Allah gerçekten her şeyi duyan, her şeyi görendir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.